Strona główna >>

After Crying

Zespół powstał w 1986 roku, lecz historia połączyła losy jego założycieli znacznie wcześniej. Gábor Egervári, Tamás Görgényi, Ferenc Torma i Csaba Vedres już od 1978 roku wraz z grupą przyjaciół występowali w wielu różnych grupach. Tak więc korzeni After Crying należy szukać w szkole średniej. Wtedy bowiem muzycy wybrali swoją artystyczną drogę, którą uznali za jedyną i właściwą i podążają nią do dziś. W 1986 roku Vedres założył trio, w składzie którego znaleźli się również Gábor Egervári i młody, utalentowany wiolonczelista, Péter Pejtsik. Nazwali ją After Crying i z braku odpowiedniego sprzętu zaczęli grać akustycznie. W czasie tych pierwszych trudnych lat z mozołem przebijali się na rynku muzycznym i walczyli o zdobycie należnej pozycji. Grając w małych klubach dotarli do Portugalii, Anglii i Jerozolimy, wszędzie wzbudzając bardzo ciepłą reakcję publiczności. 
Skład zespołu poszerzył się, gdy Tamás Görgényi podjął się misji pisania tekstów i opracowywania nowych pomysłów, a Ferenc Torma postanowił przyjąć posadę gitarzysty solowego.
W latach 1990 - 1994 zespół nagrał trzy albumy, wystąpił na wielu doskonałych koncertach z towarzyszeniem m.in. kwartetu akustycznego i piętnastoosobowego zespołu. W tym okresie członkowie After Crying poznali wielu wspaniałych muzyków, w tym Balázsa Winklera, który niebawem dołączył do ścisłego składu grupy.
Od początku wszyscy fani formacji byli przekonani, że odejście Csaby Vedresa stanie się równoznaczne z końcem działalności zespołu. I rzeczywiście, gdy Vedres rozstał się z kolegami w 1994 roku, członkowie grupy przeżywali trudne chwile. Jednak zgodnie z nazwą - po płaczu - i głębokim kryzysie zespół odrodził się. Vedres założył inną znakomitą formację Townscream, z którą występuje do dziś.
W 1996 roku After Crying odnieśli największy sukces na pierwszym węgierskim festiwalu muzyki progresywnej, występując u boku takich znakomitości jak Peter Hammill i Ritual. Czwarty album grupy, De Profundis, pierwszy nagrany bez Vedresa, otrzymał tytuł płyty listopada 1997 roku w głosowaniu czytelników włoskiego magazynu "Cranium Music". W sierpniu 1997 roku After Crying dali pamiętny koncert na West End Festival w Budapeszcie, gdzie razem z Johnem Wettonem zaprezentowali m.in. nieśmiertelny przebój z repertuaru King Crimson, Starless. Stali się też największą niespodzianką ProgLive w Corbigny w sierpniu 1998 roku i BajaProg w Mexicali w marcu 1999 roku. Dziennikarze magazynu "Highland" przyznali After Crying tytuł najlepszego zespołu 1998 roku.
W zmieniającym się składzie formacji na swoich pozycjach stali niezmiennie najbardziej wpływowi członkowie grupy. Po wielu przetasowaniach ustalił się obecny, pięcioosobowy ścisły skład zespołu. Jednak po zagraniu ponad pięćdziesięciu koncertów i po przygotowaniu podwójnego albumu koncertowego liczba podstawowych członków formacji zwiększyła się do ośmiu. Zoltán Lengyel (fortepian, syntezatory), Gábor Légrádi (śpiew, angielska i hiszpańska narracja) oraz Zsolt Madai (perkusja, instrumenty perkusyjne i wibrafon) nadali koncertom zespołu nowy wymiar i mają swój wielki udział w jego sukcesach odnoszonych w kraju i zagranicą.

AFTER CRYING - MUZYCY

Gábor Egervári - flet, teksty, słowa i pomysły, inżynier koncertów. Związany z zespołem od samego początku. Współzałożyciel pierwszego wcielenia After Crying
Tamás Görgényi - grafik, teksty, pomysły, czasem śpiew. Jeden z autorów pomysłu na zespół, biorący udział w większości wcześniejszych projektów. Wraz z upływem czasu jego rola w grupie ulegała wielu przeobrażeniom.
Péter Pejtsik - kompozytor, wiolonczela, bas, śpiew. Współzałożyciel pierwszego wcielenia After Crying. Jedyny członek grupy działający w niej nieprzerwanie od 1986 roku.
Ferenc Torma - gitara, syntezator, chórki, kompozytor. Członek wielu grup poprzedzających powstanie After Crying; przed oficjalnym dołączeniem do składu w 1993 roku kilkakrotnie wspomagał kolegów na gitarze.
Balázs Winkler - instrumenty klawiszowe, trąbka, chórki, kompozytor. Gościnnie zagrał na trąbce na pierwszym albumie zespołu, a na stałe dołączył do After Crying w 1992 roku.
Zoltán Lengyel - fortepian, syntezatory
Gábor Légrádi - śpiew, angielska i hiszpańska narracja
Zsolt Madai - perkusja, instrumenty perkusyjne i wibrafon

AFTER CRYING - DYSKOGRAFIA

Overground Music - 1990
Megalazottak Es Megszomoritottak (The Insulted And Injured) - 1992
Fold Es Eg (Earth And Sky) - 1994
De Profundis - 1996
Elso Evtized (The First Decade) (kompilacja + niepublikowane) (2CD) - 1996
After Crying 6 - 1997
Almost Pure Instrumental (kompilacja) - 1998
Struggle For Life (koncert) (2CD) - 2000

Stronę wykonano na podstawie informacji Rock Serwis

Projekt i wykonanie DNC ©  WebDesign 2000 - 2002

W górę